tworzenie stron internetowych

3 przykłady inspirujących stron internetowych

W jaki sposób komputer zrewolucjonizował pracę „za biurkiem”? Kiedy sięgniemy pamięcią kilkanaście lat wstecz, okaże się, że początkowo był jedynie nowoczesną maszyną do pisania. Bardziej innowacyjne zajęcia były wówczas zarezerwowane dla stosunkowo wąskiej grupy pasjonatów. Dopiero rozpowszechnienie dostępu do internetu wywróciło naszą rzeczywistość do góry nogami. Wirtualna przestrzeń początkowo towarzyszyła nam głównie w czasie wolnym. Z biegiem czasu stała się również miejscem pracy dla znacznej części społeczeństwa.

 

Być może wyganianie dzieci na boisko wkrótce straci rację bytu. Zamiast tego rodzice zaczną zachęcać je do rozwijania umiejętności obsługi komputera. Dlaczego? W dobie internetu i nowoczesnych technologii wykształcił się szereg niezwykle perspektywicznych profesji. Wśród nich można wyróżnić grafików komputerowych, kreatorów aplikacji mobilnych czy tez projektantów stron internetowych.

Tworzenie stron www stanowi złożony proces. Poza rozległą wiedzą merytoryczną, wymaga również zmysłu estetycznego oraz swego rodzaju empatii. Wszak Twoim celem jest zdobycie uwagi odbiorcy. W tym celu musisz poznać aktualne trendy oraz dostosować witrynę do oczekiwań odwiedzających. Zanim staniesz się mistrzem w swoim fachu i wyrobisz sobie własny styl, warto wziąć przykład z profesjonalistów.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów stron, które mogą być źródłem inspiracji.

New York Times

 

new york times
new york times

Minimalistyczna estetyka uchodzi za uosobienie nowoczesności. Posługując się tym tokiem myślenia można odnieść wrażenie, że nie można połączyć tej stylistyki z nieco bardziej klasycznymi elementami. New York Times nie daje zamknąć się w sztywnych ramach.

Na pierwszy rzut oka dostrzegamy charakterystyczny logotyp. Przedstawia on nazwę amerykańskiego dziennika zapisaną przy pomocy gotyckiej czcionki. Układ strony przypominający gazetę z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tradycjonalistom. Wyżej wspomniane elementy zostały zrównoważone przez biało-czarną kolorystykę. Twórcy zrezygnowali również z nachalnych grafik i położyli nacisk na treść, którą podano w przystępny sposób.

Twitch

 

twitch
twitch

Popularna platforma streamingowa jest Mekką dla wszystkich pasjonatów wirtualnej rozrywki. Gracze komputerowi mogą śledzić tam prestiżowe turnieje opatrzone pulą nagród rzędu kilku milionów dolarów. Ponadto serwis oferuje tysiące transmisji prowadzonych przez profesjonalistów oraz amatorów, którzy nie wychodząc z domu dzielą się swoja pasją z milionami użytkowników.

Twitch jest własnością spółki Amazon. Gigant branży handlu elektronicznego podniósł rękawicę rzuconą mu przez Google. YouTube dostrzegł potencjał drzemiący w branży gamingowej, więc zapragnął uszczknąć kawałek tortu dla siebie. Twitch odczuł obecność konkurenta poprzez spory spadek oglądalności. Niemniej, chwilowe problemy nie nadszarpnęły zanadto pozycji na rynku. Renomowana marka skutecznie się broni, a zawdzięcza to, między innymi, świetnemu interfejsowi użytkownika. Strona jest bardzo intuicyjna, a wszystkie niezbędne narzędzia znajdują się pod ręką. YouTube czeka jeszcze długa droga zanim na stałe wkupi sie w łaski graczy.

Apple

 

apple
apple

Sukces tej marki w dużym stopniu opiera się na maksymalnym poszerzeniu grupy odbiorców. Sprzęt znalazł uznanie wśród programistów, grafików, dziennikarzy, a także całej gamy przedstawicieli innych profesji. Jego głównymi zaletami są wysoka wydajność, niska awaryjność oraz intensywne wsparcie producenta. Wielu laików nie zagłębia się zanadto w specyfikację i zwraca uwagę przede wszystkim na gustowny design. W związku z tym urządzenia sygnowane „jabłuszkiem” stały się atrybutem gwiazd popkultury, a następnie całej rzeszy ich naśladowców. Amerykańska korporacja słynie również z wygórowanych cen swoich produktów. W konsekwencji marka nabiera elitarnego charakteru, co dla niektórych odbiorców stanowi sporą zaletę.

Witryna Apple jest dokładnym odzwierciedleniem wszystkich wyżej wspomnianych cech. Utrzymana została w biało-czarnej kolorystyce. Menu przedstawia wszystkie flagowe produkty. Kliknięcie w konkretną zakładkę rozwinie szereg modeli przyporządkowanych do danej grupy. Następnie zyskujemy dostęp do szczegółowej specyfikacji, porównywarki poszczególnych urządzeń czy też różnych wariantów kolorystycznych. Strona po prostu prowadzi nas za rękę przez kolejne fazy zakupu aż do sfinalizowania transakcji.

Powyższe przykłady odnoszą się do marek, będących liderami w swoich branżach. Oczywiście dysponują one ogromnym budżetem, który może wprawiać początkujących w kompleksy. Nie należy jednak zbyt ambicjonalnie traktować pozycji wymienionych przedsiębiorstw. Ich wieloletni dorobek potraktuj jako bezdenną studnię inspiracji. W końcu nie każda potężna marka jest zarazem liderem innowacji. Wiele z nich podkradało błyskotliwe pomysły konkurentów, udoskonalało je i z powodzeniem wykorzystywało do budowy swojego imperium.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytanie?

Skontaktuj się ze nami                                                                                                                             

kontakt@grupam40.pl

Dodaj komentarz