Czy Twoja strona internetowa jest „na czasie”?

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja nieustannie rośnie, samo posiadanie strony internetowej nie wystarcza, aby przyciągnąć zadowalającą ilość klientów. Na atrakcyjność witryny składa się wiele elementów takich jak: pasująca do treści czcionka, odpowiednio dobrane barwy, przyciągające wzrok grafiki, zdjęcia oraz wiele innych.

Od czego zacząć?

Wygląd strony w dużej mierze zależy od firmy, którą ma reprezentować. Bardzo trudnym zadaniem jest połączenie profilu działalności z nowoczesnym webdesign’em, dlatego warto powierzyć zaprojektowanie strony www specjalistom z długoletnim doświadczeniem. W Agencji Interaktywnej Grupa M40 dbamy, aby strona nie tylko zachęcała potencjalnych klientów do odwiedzin, ale przede wszystkim wyróżniała się na tle konkurencji.

Jak sprawić, żeby strona była jednocześnie praktyczna i nowoczesna?

Mimo że nie jest to łatwym zdaniem, strona powinna posiadać obydwie te cechy. Klient, który odwiedza naszą witrynę, nie może tracić czasu na szukanie interesujących go treści, czy produktów. Odpowiednio dobrany układ strony sprawia, że informacje są na wyciągnięcie ręki, a odwiedzający może skupić się na temacie, który go interesuje. Nowoczesny design sprawia, że klient po wyszukaniu interesującego go tematu, zapamięta naszą stronę na dłużej i chętniej do niej wróci.

Elementy strony „na czasie”

Trendy designerskie zmieniają się bardzo szybko. Jeżeli nasza strona ma wyglądać nowocześnie, warto śledzić na bieżąco aktualne tendencje. Dobrym pomysłem jest powierzenie opieki nad wizerunkiem strony firmie, która specjalizuje się w innowacyjnych projektach.
Poniżej znajdują się elementy wyglądu strony www, które sprawią, że będzie ona bezkonkurencyjna i nieprzeciętna.

Czcionka – odpowiednio dobrana sprawi, że tekst będzie wyglądał estetycznie, a przeczytanie go nie będzie sprawiało problemu. Strona może składać się z wielu rodzajów czcionek, jednak odpowiednie dopasowanie ich jest trudnym zadaniem.

Zdjęcia – nic tak nie przyciąga wzroku, jak ładnie wkomponowane zdjęcia. Należy pamiętać, że nie każde zdjęcie znalezione w sieci można umieścić na naszej stronie. Wszystko zależy od licencji, jaką ono posiada. Dobre zdjęcie powinno pasować do tematyki strony, a także być w odpowiedniej jakości.

Grafiki/ilustrację/ikony – warto posiadać takie elementy na stronie, ale również zachować umiar. Czasem, nawet najlepiej wykonane, ale nieodpowiednio użyte ikony, mogą odstraszyć potencjalnego klienta.

Kolory – ustala się je biorąc pod uwagę aktualne logo, charakter firmy oraz prywatne preferencje właściciela. To bardzo ważne, aby strona, która ma zachęcać do współpracy lub zakupów została wykonana w kolorystyce przez nas akceptowanej, w końcu kolory dużo mówią o nas samych.

Responsywność – strona powinna być tak zaprojektowana, aby niezależnie od urządzenia, które aktualnie używamy (telefon, tablet itp.) wyświetlała się poprawnie.

Elementy nowoczesnej strony

Na co zwrócić szczególną uwagę? Jest wiele ciekawych zabiegów do wykorzystania na stronie, które pojawiają się lub znikają w zależności od aktualnych trendów. Poniżej znajduje się lista efektów wartych uwagi.

Flat design (pot. Projektowanie płaskie) – jest to styl, w którym docelowo eliminuje się takie elementy jak gradienty oraz cieniowanie. Ponadto liczba kolorów jest ograniczona, a na stronie panuje minimalizm. Aktualnie styl ten jest odrobinę zmodyfikowany – do elementów można dodać tzw. „długie cienie” (efekt polegający na dodaniu do obiektu nienaturalnie długiego cienia), a nawet stosuje się dynamiczne kolory.

Nieregularny układ treści – wyłamujemy się ze starego schematu układu treści. Obecnie witryna ma sprawiać wrażenie dynamicznej.

Animacje – nic tak nie przykuwa uwagi odbiorcy jak delikatna i nienachalna animacja.

Kontrolowany chaos – nie mam tu na myśli strony, przy której można dostać oczopląsu. Aktualne trendy pozwalają na odrobinę szaleństwa. Poszczególne elementy mogą być umieszczane w niespotykanych miejscach, a układy tekstu zmieniać się co sekcję – czyli fragmenty tekstu znajdujące się na jednej stronie nie muszą być uporządkowane według danego schematu. Taki zabieg ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na ważne, naszym zdaniem, elementy strony.

Duże zdjęcia – dobrej jakości i w odpowiedniej kolorystyce skutecznie przyciągają wzrok odbiorcy do treści.

Efekt paralaksy – w przypadku stron internetowych, jest to technika, wykorzystująca warstwowe ułożenie grafiki. Poszczególne warstwy na sekcjach poruszają się z odmienną prędkością, dając złudzenie trójwymiarowości.

Kolorystyka – każdego roku paleta kolorów ulega zmianie. W tym roku modne są przede wszystkim mocne i zdecydowane barwy.

Typografia – aktualnie modne są czcionki imitujące odręczne pismo, w stylu retro oraz dekoracyjne. Oczywiście nie są one przeznaczone dla każdego typu strony. Modne są również czcionki wyraziste z bardzo lekkim zdobieniem. Dodatkowo mamy „zielone światło” na korzystanie z CapsLock’a oraz mieszanie różnych rodzajów czcionek.

Czy warto oszczędzać przy projektowaniu strony dla swojej firmy?

Zdecydowanie nie! Korzystając z pomocy osób o małym doświadczeniu w branży designerskiej ryzykujemy, że nasza strona nie tylko nie zapewni nam odpowiedniej reklamy, ale może również może zniechęcić aktualnych klientów do jej przeglądania. Tylko profesjonaliści są w stanie sprawić, że nasza strona będzie „numerem jeden” na tle konkurencji oraz połączyć nowoczesność strony z oryginalnością dlatego zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalnej Agencji Interaktywnej Grupa M40.

 

cropped-wycieta_pomarancza2.png

Ewa Biedna

Grafik

 

Dodaj komentarz