Google Speed Update

9 lipca Google poinformowało o wdrożeniu aktualizacji algorytmu Speed Update.

Czego dotyczy zmiana?

Szybkość ładowania stron jest teraz czynnikiem rankingowym i będzie miała wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Zmiany dotyczą jednak tylko stron mobilnych. Na urządzeniach desktopowych ten czynnik był już wcześniej brany pod uwagę.

Na początku zmiany obejmą jedynie kilka procent najwolniejszych stron. Jednak zasięg na pewno będzie się powiększał. Właściciele wolnych stron będą musieli je zoptymalizować, aby nie stracić pozycji i nie zniknąć z pola widzenia odbiorców.

Nie wpadajmy jednak w panikę. Google uspokaja, że aktualizacja nie spowoduje rewolucji, a zmiany wpłyną na niewielki odsetek stron. Wartościowe strony o dobrej treści, które są dobrze dopasowane do danej frazy i spełniają inne wymagania Google, dalej będą mogły cieszyć się wysoką pozycję. Warto jednak pomyśleć o wygodzie użytkowników smartphonów, którzy mając wybór, na pewno chętniej będą korzystać z szybko wczytujących się stron, dzięki którym łatwo mogą dotrzeć do informacji, których w danej chwili potrzebują.

Google podwyższa standardy i dąży do tego, aby SERP-y były naprawdę dobrej jakości.

Aby sprawdzić wydajność strony, Google proponuje swoje narzędzie PageSpeed Insights. Po wpisaniu adresu URL dowiemy się, jak oceniana jest prędkość danej strony oraz poziom optymalizacji. Dostaniemy również wskazówki, co można zmienić, aby poprawić wynik.

Dodaj komentarz