Google+ zostanie zamknięty

Google+ miał być serwisem, który przerośnie Facebooka. Projekt okazał się jednak dużym niepowodzeniem i w poniedziałek Google potwierdził informacje dotyczące zamknięcia portalu oraz wyjaśnił powody takiej decyzji.

Jednym z powodów zamknięcia serwisu społecznościowego jest wyciek danych osobowych około 500 000 użytkowników. Informacje takie jak imię, nazwisko, zawód, płeć oraz wiek były dostępne publicznie, nawet jeśli zostały podane jako prywatne. Taka sytuacja trwała od 2015 roku do marca 2018 roku. Google twierdzi jednak, że nie ma dowodów na to, że ktoś te dane wykorzystał. W marcu Google rozwiązał ten problem, ale sprawa została zatajona z obawy przed konsekwencjami.

Jako główny powód swojej decyzji Google podaje jednak bardzo małe zainteresowanie. Z serwisu korzystało niewiele osób, a według statystyk 90% sesji użytkowników trwało około 5 sekund.

Strona zostanie zamknięta w ciągu 10 miesięcy, przez ten czas będzie stopniowo „wygaszana”. Od sierpnia 2019 roku nie będzie dostępna dla zwykłych użytkowników. Zachowana zostanie jedynie biznesowa wersja serwisu, w której można zauważyć dużo większe zaangażowanie niż w wersji konsumenckiej.

Jest niewiele osób, których zasmuciła ta wiadomość, niektórzy zdążyli zapomnieć o istnieniu tego portalu. Decyzja Google nie jest więc jakimś wielkim zaskoczeniem, to niestety musiało się prędzej czy później tak skończyć. Szkoda tylko, że Google+ żegna się z nami w trochę kontrowersyjnych okolicznościach.

Dodaj komentarz