marketing-szeptany

Marketing szeptany w internecie

Marketing szeptany to przekaz, który jest planowany, ale wygląda na spontaniczną reakcję. Ma trafiać do odbiorców dzięki swojej autentyczności i naturalności. Jest jednak równie przemyślany, co każda inna forma reklamy. Przynajmniej powinien być.

Szeptanka czyli inaczej Buzz Marketing to rodzaj promowania produktu, usługi, bądź firmy. Jest bardzo subtelny i nienachalny. Nie nakłania wprost do zakupu, pozwala potencjalnemu klientowi na samodzielną decyzję.

W jaki sposób odbywa się „szeptanie”?

Działa poprzez udział w różnego rodzaju dyskusjach na forach internetowych bądź grupach w mediach społecznościowych. Przekaz kieruje się do odpowiedniej grupy odbiorców. A rozpoczęcie jednej dyskusji, będzie samo się rozwijało i docierało do coraz większej liczby osób. Cały czas trzeba jednak trzymać rękę na pulsie, aby odpowiednio kierunkować rozmowę.

Co ma na celu?

Ten rodzaj marketingu ma przede wszystkim wywołać dyskusje na temat jakiegoś produktu, usługi, bądź firmy, dzięki czemu wzrasta rozpoznawalność. Konsumenci wymieniają się opiniami. Można w ten sposób pozyskać nowych klientów.

Czy to w ogóle działa?

Siła oceny innych użytkowników jest bardzo duża, a marketing szeptany jest wyjątkowo skuteczny. Obecnie większość osób przed podjęciem decyzji o zakupie produktu czy skorzystaniu z jakiejś usługi szuka „obiektywnych” opinie w internecie.

Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić, zresztą jak wszędzie. Źle prowadzony marketing może wywołać wprost przeciwny skutek.

Wyżej omówiliśmy niejawny rodzaj marketingu szeptanego. Warto wspomnieć, że może się to odbywać również jawnie poprzez ambasadora danej marki. Wydaje się, że nie będzie to przynosiło rezultatu. Jednak kiedy dana firma udziela się w dyskusji, doradza, konsumenci, widzą zaangażowanie i czują się ważni.

To nie jest takie proste, jak się wydaje

  • Konta, z których są publikowane treści marketingowe muszą mieć historię na danej stronie, aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na forum. Jeśli od razu zaczniemy publikować treści promocyjne nasze wpisy nie wzbudzą zaufania.
  • Po drugie nie można ciągle dodawać tych samych wątków, w celu odświeżenia tematu. Będzie to wyglądać podejrzanie i administrator na pewno na to nie pozwoli. Nie najlepszym pomysłem jest również dodawanie tego samego wpisu na różnych stronach.
  • Publikowane wątki muszą odpowiadać tematyce strony.
  • Nie warto również rozpisywać się zanadto na temat zalet danego produktu, koloryzować. Nie będzie to naturalne, odbiorcy w to nie uwierzą.

Podsumowując, warto korzystać z marketingu szeptanego, ma on naprawdę wiele zalet. Trzeba to jednak robić z wyczuciem. Pamiętajcie, nic na siłę!

Dodaj komentarz